Elektronik Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslim olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.İnternetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

Elektronik Ticaret Siteniz Nasıl Olmalıdır ?

-E-ticaret sitenizin, profesyonel ve göze hoş gelen bir teması olmalıdır. Sitenizin teması çok önemlidir, sitenizin dış görünümü ile müşteri sizin hakkınızda ön ilgi ve güvene ulaşır.
-E-ticaret sitenizde müşterilerinizin size ulaşabileceği en az bir adet telefon numarası olmalıdır.
-Müşterilerinize online destek vermek size artı puan kazandıracaktır.
-E-ticaret sitenizde, müşterilerinizi etkileyecek ticari taktikler uygulanmalıdır. Örneğin, 150 TL üstü alışverişleriniz de kargo bedava gibi.
-Ürünlerinizin yeterli derecede açıklamaları olmalıdır.
-E-ticaret sitenizin kullanım kolaylığı çok önemlidir. Müşterilerin aradığını bulamadığı ve karışık siteler sahiplerine her zaman eksi puan kazandırır.

Elektronik Ticaret Size Neler Kazandırır?

Elektronik ticaret ile müşterilerinize daha geniş bir ürün yelpazesi sunabilirsiniz. Pazarlama alanınızı genişleterek hedef kitlenize hızlı ve kolayca ulaşabilir nakit akışınızı hızlandırırsınız. Her geçen gün yeni müşterilere ulaşarak portföyünüzü genişletebilirsiniz. İşlemlerin hızlılığı, bilgi akışı ve veri tabanınızın tek merkezde toplanması ile zaman ve gider tasarrufu sağlarsınız. İnternete giren her kullanıcı firmanızın ürünlerine kolayca ulaşabilir.